سایت خبری ، آموزشی ، سرگرمی ، تفریحی اطلاع روز

کانال , اطلاع روز کانال آپارات , اطلاع روز تلگرام , اطلاع روز
پیش‌بینی “طوفان رعد و برق” با کمک هوش مصنوعی

نوشته شده توسط : اطلاع روز
منتشر شده در تاریخ : ۱۰ تیر ۱۳۹۸

539 بازدید

پژوهشگران “دانشگاه زارلند”(Saarland University) آلمان در مطالعه اخیرشان با کمک هوش مصنوعی سیستمی توسعه داده‌اند که می‌تواند زمان دقیق “طوفان تندری” را پیش‌بینی کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از ساینس‌دیلی، دانشمندان رایانه آلمانی سیستمی را توسعه داده‌اند که توسط آن می‌توانند زمان دقیق طوفان تندری را تشخیص دهند.

هر ساله افراد بسیاری، با وجود هشدارهای پیشین، در طوفان های تندری کشته شده یا آسیب می‌بینند بنابراین توسعه سیستمی برای پیش‌بینی دقیق این موضوع بسیار ضروری است.

“طوفان تندری”(Thunderstorm) که با نام‌های طوفان الکتریکی یا طوفان رعد و برق نیز شناخته می‌شود نوعی از آب‌وهوای آشفته است که ویژگی آن، حضور آذرخش و اثر صوتی آن در جو زمین به نام تندر است. طوفان های تندری معمولاً با باران و باد شدید و گاهی با دانه‌های ریز برف یا تگرگ همراه می‌شوند و گاهی نیز بدون بارش رخ می‌دهند.

ابرهای نسبت داده شده به طوفان تندری در هواشناسی، ابرهای “کومولونیمبوس”(Cumulonimbus) هستند.

بنابر گفته سرویس هواشناسی آلمان در اوایل ماه ژوئن، ۱۷۷ هزار رعد و برق خطرناک رخ داد که در اثر این پدیده چندین نفر نیز زخمی شدند.

در حال حاضر “سرویس ملی هواشناسی آلمان”(Germany’s National Meteorological Service) با همکاری” داتچر وتردینست”(Deutscher Wetterdienst)، استاد علوم رایانه و”جنز دیتریچ”(Jens Dittrich) و “کریستین شون”(Christian Schön) دانشجوی مقطع دکترای “دانشگاه زارلند” سیستمی را توسعه دادند که طوفان های تندری را دقیق‌تر از گذشته پیش‌بینی می‌کند. این سیستم مبتنی بر تصاویر ماهواره‌ای و هوش مصنوعی است. محققان به منظور بررسی دقیق‌تر این روش و کار بر روی این سیستم به منظور عملکرد بهتر، مبلغ ۲۷۰ هزار یورو از وزارت فدرال حمل و نقل دریافت کردند.

یکی از وظایف اصلی سرویس هواشناسی این است که وقوع شرایط آب و هوایی خطرناک را هشدار دهد و شرایط آب و هوایی خطرناک شامل طوفان های تندری هستند که اغلب با باد، گرد و غبار و بارندگی شدید همراه است.

طی این مطالعه “داتچر وتردینست”(Deutscher Wetterdienst) سیستمی به نام “نوکست میکس”(NowcastMIX) برای پیش‌بینی این موضوع توسعه دادند.

سیستم مذکور هر پنج دقیقه یک بار چندین سیستم سنجش از دور و شبکه‌های نظارتی را کنترل می‌کند و دو ساعت زودتر وقو ع طوفان های تندری، باران‌های سنگین و بارش برف را هشدار می‌دهد.

به منظور پیش‌بینی دقیق طوفان تندری سیستم مذکور علاوه بر تصاویر ماهواره‌ای و هوش مصنوعی از روش همرفت یا کانوکشن نیز استفاده می‌کند.

هم‌رَفت(Convection) یا کانوکشن به انتقال گرما توسط حرکت توده مولکول‌ها در سیالات، از قبیل گازها و مایعات، گفته می‌شود. همرفت شامل زیر-مکانیزم‌هایی از قبیل ادوکشن(انتقال گرمای جهت‌دار توسط توده مولکول‌ها) و دیفیوژن (انتقال گرما یا مولکولی بدون جهت از یک نقطه متمرکز به نقاط دارای غلظت کمتر) است.

دیتریچ در انتها افزود: این سیستم با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای و هوش مصنوعی می‌تواند با دقت ۹۶ درصد وقوع این پدیده را زودتر اعلام کند.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید


دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
مطالب پیشنهادی مرتبط
آخرین اخبار